sobota, 2 marca 2019

O religiach cz. III

W środę 20 lutego 2019 r. na naszym kolejnym spotkaniu kontynuowaliśmy temat religii.  Tym razem Ks. Proboszcz w ciekawy i przystępny sposób przybliżył temat islamu. Tutaj zamieszczamy jedynie ogromny skrót ostatniej konferencji. 
Zaczynając od początków Islamu – ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny w 622 r., Ks. Piotr przeszedł do zasad, na których opiera się ta religia. Wbrew pozorom jego niektóre założenia są bardzo podobne do chrześcijaństwa. Sunna czyli tradycja Islamu mówi: „Najlepszym muzułmaninem będziesz, gdy nakarmisz głodnych, pokój będziesz głosił znajomym i nieznajomym, to jest całemu światu. Gdy Bóg zakończył dzieło stworzenia napisał w księdze, która znajduje się przy nim na tronie niebieskim: Moje miłosierdzie zwycięża mój gniew. (...) Kluczem do raju jest miłość dla maluczkich i biednych.” Dzisiejsze niezbyt pozytywne opinie na temat muzułmanów wynikają często z postrzegania ich przez pryzmat grupy osób, która wykorzystuje religię do realizacji swoich partykularnych interesów. Wyznanie wiary polega na uznaniu boga jako jedynego bóstwa i Mahometa jako jego proroka. Chrystus dla muzułmanów nie jest Bogiem, ale prorokiem. Przystąpienie do islamu wiąże się także z rytualnym obmyciem wodą lub piaskiem. Jest to religia dość specyficzna, ponieważ trudno jest tutaj oddzielić życie religijne od społecznego. Chrześcijaństwo w odróżnieniu od islamu, nie jest religią, która narzuca nam kulturę czy prawo. Dla nas niektóre zasady islamu są nie do przyjęcia np. karanie śmiercią za różne wykroczenia, odstępstwa.  Można wyróżnić 5 filarów, na których opiera się islam. Są nimi:
  • wyznanie wiary;
  • modlitwa;
  • post;
  • jałmużna;
  • pielgrzymka do Mekki.
Modlitwa odbywa się pięć razy w ciągu dnia w miejscu, na którym nie stanął but, stąd muzułmanie noszą dywaniki, a do meczetów nie wolno wchodzić w obuwiu. Do modlitwy wzywa Muezzin. 
W islamie występuje wielożeństwo. Kobieta nie ma prawa sama np. spacerować po mieście. Tak czyni tylko kobieta cudzołożna. Muzułmanka zawsze jest pod opieką ojca, brata lub męża. Kobietom „zamężnym” nie wolno chodzić w ubraniach odsłaniających twarz czy inne części ciała, ponieważ w przeciwnym razie stałyby się pokusą dla obcych mężczyzn.
Post - inaczej Ramadan, jest to 9 miesiąc księżycowy, podobnie jak u nas jest to czas ruchomy. Ramadan trwa od wschodu do zachodu słońca – jest czasem wstrzemięźliwości właściwie od wszystkiego, jednakże wyznawcy islamu uważają, że podczas nocy Allah śpi i nie widzi uczynków swoich wyznawców. Islam nakazuje również jałmużnę w postaci dziesięciny od dochodu, szczególnie w Ramadanie. Ponadto, obowiązkiem każdego religijnego muzułmanina jest pielgrzymka do Mekki, którą musi odbyć przynajmniej raz w roku.
Islam jak wszystkie religie jest podzielony. Tutaj możemy wyróżnić sunnitów, szyitów, charydżyitów. Sunnici uważają, że wszystko zostało objawione w Koranie i tradycji – jest ich więcej, z kolei Szyici uważają, iż są możliwe dalsze objawienia. Dla muzułmanów nie istnieje zbawczy sens śmierci Boga. Jezus dla nich jest wielkim prorokiem, ale tylko prorokiem. My zaś nie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale Jego niewolnikami. Koran składa się ze 114 sur – rozdziałów, poematów, których jednak piękno i sens trudno jest oddać pomimo najszczerszych chęci najwierniejszego tłumaczenia.