niedziela, 14 października 2018

O religiach cz. I

Czym jest religia? Jaki jest jej cel? Czym różnią się religie? Na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź słuchając konferencji Ks. Piotra Sachy wygłoszonej podczas spotkania Wspólnoty Ks. Jerzego Popiełuszki, które odbyło się w środę, 10 października.  

Oto treść wykładu w ogromnym skrócie.
Na świecie tak naprawdę nie istnieją ludzie niewierzący, jednak część z nich wierzy w boga i różnie go nazywa, a inni uważający się za ateistów uznają za swoje bóstwo jakąś odmienną rzeczywistość np. karierę czy pieniądze. O religii w historii mówiło się w różny sposób. Ks. Piotr zacytował tu m.in. Immanuela Kanta, Georga Hegla i Augusta Comte'a. Religia jest czymś, co we wszystkich cywilizacjach istniało właściwie od zawsze. Jednocześnie jest to zjawisko które występuje w rzeczywistości naturalnej i nadnaturalnej, co stanowi jedną z istotnych cech religii. Ku wyjaśnieniu należy tu powiedzieć o dwu systemach filozoficznych postrzegania świata: monistycznym i dualistycznym. Przykładem pierwszego są np. materializm czy idealizm, które wykluczają ze swej natury istnienie religii, ponieważ system ten uniemożliwia odniesienie się człowieka do rzeczywistości boskiej. Mówi on, iż wszystko co istnieje, jest tylko jednej natury. System dualistyczny natomiast odnosi się do rzeczywistości naturalnej oraz nadnaturalnej i przyjmowany jest przez większość ludzi na świecie. Religia ma zawsze strukturę spotkania, w którym uczestniczą ten kto jest czczony i ten kto czci. Aby mówić o jakiejkolwiek religii muszą być spełnione pewne warunki: postrzeganie dualistyczne świata, przyjęcie istnienia czegoś, co wykracza poza poznanie zmysłowe, musi istnieć bóstwo oraz człowiek (relacja między nimi).
Człowieka z kolei rozumiemy tu jako istotę posiadającą rozum, wolną i świadomą swojej odrębności w otaczającym świecie oraz zdolną do podejmowania decyzji.
Najprostszy podział religii wyróżnia religie monoteistyczne i politeistyczne czyli takie gdzie czci się jedno bóstwo lub wiele bóstw. Ponadto istnieją religie etniczne i uniwersalne, przez co rozumiemy te, które występują w jakichś określonych regionach geograficznych bądź grupach społecznych i takie, które nie mają ograniczonego zasięgu i występują na całym świecie. Podstawowymi elementami religii są: prawdy wiary, zasady moralnego postępowania, kult i mniej lub bardziej rozbudowana organizacja instytucjonalna. Różnice między religiami polegają na odmiennym sposobie przeżywania i doświadczania własnej egzystencji.
Życie religijne składa się z modlitwy, uczestniczenia w różnego rodzaju obrzędach i przekładaniu tych elementów na relacje z drugim człowiekiem, którego spotykamy w codzienności, dzieleniu się się swoim doświadczeniem oraz pracy nad sobą, aby jak najbardziej zbliżyć się do swojego boga przy jednoczesnej aktywności tego bóstwa.
Czym różni się religia od filozofii? Na gruncie filozofii poznajemy świat tylko rozumowo, na gruncie religii człowiek poznaje świat całym sobą. Różny jest także cel czy zadanie tych nauk. W naszym przypadku religia ma prowadzić człowieka do zbawienia, natomiast celem filozofii jest prowadzenie człowieka do poznania prawdy pojmowanej jako coś, do czego dochodzimy na drodze logiki - coś co możemy udowodnić i zrozumieć.